Zastanawialiście się czemu koło musi być okrągłe i dlaczego nie warto wymyślać go na nowo?

Nawet jeśli nie, to z pewnością zastanawiacie się teraz jaki ma to związek z tworzeniem grafik.

Już spieszę z odpowiedzią.

Otworzyłaś kiedykolwiek pusty projekt w canva?

Czy miałaś poczucie, że brakuje Ci pomysłów, a co nie wstawisz do projektu, nie jest takie, jakie chciałabyś zobaczyć?

Pracowałaś nad tym projektem długo, może nawet kilka godzin, a efekt był mierny?

Właśnie dlatego nie warto wymyślać koła na nowo, warto za to skorzystać z gotowych szablonów.

Po to właśnie są one wymyślane.

Żeby przyspieszyć Twoją pracę i sprawić, że będzie łatwiejsza. 

Co zatem zyskujesz?

  1. Oszczędność czasu

Gotowe szablony pozwalają na znaczną oszczędność czasu. Zamiast spędzać godziny, a nawet dni, nad tworzeniem projektu od podstaw, możemy skorzystać z już istniejących elementów i szybko dostosować je do swoich potrzeb. 

To pozwala na realizację większej liczby projektów w krótszym czasie, co jest szczególnie istotne w branży, gdzie terminy są często bardzo napięte. 

Np. podczas generowania grafik marketingowych do postów, czy reklam.

Wtedy właśnie potrzebujesz przetestować kilka różnych projektów, bo nigdy nie wiesz, co zyska najlepszą klikalność.

Rozważ zatem skorzystanie z gotowych szablonów. 

Pamiętaj jednak, że ma być on Twoim szkieletem, a nie kopią. Wykorzystaj barwy marki, swoje zdjęcia czy ilustracje, własne akcenty graficzne i hasła.

Ten sam projekt w krótkim czasie może zyskać nową odsłonę i spersonalizowany charakter!

  1. Profesjonalna jakość

Wielu twórców szablonów to doświadczeni graficy, którzy doskonale znają aktualne trendy i najlepsze praktyki w projektowaniu graficznym. 

Korzystając z ich szablonów, stworzonych na użytek komercyjny, mamy pewność, że nasze projekty będą estetyczne i zgodne z najnowszymi standardami. To z kolei może zwiększyć zadowolenie naszych klientów i wzmocnić naszą reputację jako profesjonalistów.

  1. Inspiracja i nauka

Praca z gotowymi szablonami to dodatkowo skarbnica wiedzy, ale również inspiracji. 

Często szablon użyty w projekcie, ostatecznie zyskuje całkiem nowy wygląd i nikt nie rozpozna pierwotnego wzoru. Tak działa inspiracja.

Dodatkowo analizując i modyfikując istniejące projekty, możemy lepiej zrozumieć techniki zastosowane przez innych designerów. 

To doskonała okazja, aby rozwijać swoje umiejętności i wprowadzać nowe elementy do swojej własnej twórczości.

  1. Ułatwienie współpracy z klientami

Często klienci mają trudności z wyobrażeniem sobie, jak będzie wyglądał finalny projekt. Prezentując im gotowe szablony, możemy szybciej zweryfikować ich potrzeby i styl, w jakim chcą zobaczyć swoje projekty. 

Gotowe szablony mogą służyć jako punkt wyjścia, który ułatwia komunikację i minimalizuje ryzyko nieporozumień.

  1. Efektywność kosztowa

Dla wielu klientów ważnym czynnikiem jest budżet. Korzystanie z gotowych szablonów może znacząco obniżyć koszty projektu, co sprawia, że nasze usługi stają się bardziej konkurencyjne. Dzięki temu możemy przyciągnąć więcej klientów i zwiększyć nasze dochody. 

Zwłaszcza, jeśli rozliczacie się od grafiki, a Twoim zadaniem jest stworzyć ich dużą ilość w krótkim czasie. Wtedy sprawdzone już rozwiązania, będą usprawniać pracę, przez co nie narazisz klienta na dodatkowe koszty wynikające z dodatkowej ilości godzin, spędzonych nad projektem.

Podsumowując, korzystanie z gotowych szablonów w pracy grafika ma wiele zalet i nie oznacza braku kreatywności, innowacyjnego podejścia czy własnego twistu. 

Pozwala natomiast na oszczędność czasu, zapewnia profesjonalną jakość, inspiruje i uczy oraz ułatwia weryfikację potrzeb klientów. 

Dlatego nie bój się więc korzystać z dostępnych zasobów – traktuj szablon jak fundament, bo to od Ciebie zależy, jaki kształt docelowo zyska. Ponadto nie tylko ułatwi Ci pracę, ale możesz się przy tym wiele nauczyć. 

Im więcej takich projektów za Tobą, tym łatwiej Ci będzie łączyć wzory, kolory, elementy graficzne, czcionki i zadbać o spójność i harmonię wizualną we własnych projektach.